RF Haberleşme Nedir

RF haberleşme Radyo Frekansı üzerinden bir alıcı ve bir verici cihaz arasında veri iletimine verilen isimdir. 

RF haberleşme sistemlerinde RF Modemler kullanılmaktadır. RF Modemler'e piyasa bir çok farklı isim verilmektedir; Radyo Modem, RF Data Modem, Radio Modem, Telsiz Modem, Kablosuz Modem bu isimlerden bazılarıdır.

RF Haberleşme sistemlerinde kullanılan bu RF modemler yayın yaptıkları frekans aralığına göre Lisanslı Bant RF Modemler ve Serbest Frekans RF modemler (Licence Free RF Modems) olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

 

Lisanslı Bant'ta veri iletimi yapan radyo data modemlerin kullanılabilmesi için frekans tahsisi yapan yetkili kuruluştan (Türkiye'de BTK bu konuda yetkili kurumdur) izin alındıktan sonra rf haberleşme sistemi kullanılabilmektedir.

 

Frekans tahsisi gerektiren radyo modemler tercih edilirken izin alınan frekansa göre sipariş edilmesi gerekmektedir. Ancak RF Teknolojinin distribütörlüğünde ülkemizde tüm izinleri alınmış Viper SC RF Data Modemlerinin en önemli avantajlarından birisi yazılım üzerinden frekansının çok geniş bir aralıkta değiştirilebilmesidir. Böylece talep edilen frekans alınamayıp başka bir frekans atanması durumunda aynı modemleri kullanmak mümkün olmaktadır. Ayrıca radyo modem siparişinizi vermek için izin almayı beklemenize de gerek kalmamaktadır. Bu durum ise hızlı tedarik süreci ve sistem kurulumuna yardımcı olmaktadır.

 

Lisanslı Bant RF Data Modem Viper SC

 

 

Serbest Frekans Radyo Modemlerin kullanımı serbesttir. Dileyen herkes bu ürünleri kullanabilir. Dolayısıyla kurulan serbest frekans rf haberleşme sistemlerinde muhtemel kesintiler, frekans girişimleri (enterferans) oluşması söz konusudur. 

Lisanslı Bant RF Data Modemler tercih edildiğinde Özel RF haberleşme ağı kurulmuş, frekans girişimleri engellenerek telsiz haberleşme sisteminin güvenliği de sağlanmış olmaktadır.